مشاوره حقوقی مهریه: راه حل رضایت بخش شما برای دریافت یا پرداخت مهریه

None

مهریه به مالی گفته می‌شود که در زمان ازدواج، مرد به پرداخت آن متعهد می‌شود. معمولاً مهریه در قالب سکه‌ی طلا، ملک، پول رایج کشور و ... تعیین می‌شود. از جمله ویژگی‌های مهریه امکان مطالبه آن از سوی زوجه است. البته مهریه انواع مختلفی دارد که آگاهی از آن‌ها خالی از لطف نیست. چنان‌چه در زمینه‌ی مهریه، دریافت یا پرداخت آن دچار مشکل شده‌اید، بهتر است از مشاور حقوقی مهریه کمک بگیرید.

بسیاری از افراد سوالات زیادی در زمینه مسائل حقوقی مربوط به مهریه دارند. از این رو تصمیم گرفتیم در این مطلب به شکلی جزئی‌تر به این موضوع بپردازیم. 

 

انواع مهریه

انواع مختلفی از مهریه وجود دارند که هر یک ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند. به دلیل وجود تفاوت در آن‌ها، در این‌جا هر یک را به شکلی مختصر شرح می‌دهیم و در زمان انجام مشاوره حقوقی مهریه در صورت نیاز به تفصیل آنها را به شما توضیح خواهیم داد.

مهر المسمی

چنین مهریه‌ای در زمان عقد تعیین شده و آن را در سند ازدواج ثبت می‌کنند.

مهر المتعه

 اگر در زمان عقد مهریه تعیین نشده باشد، این نوع مهریه به زن تعلق می‌گیرد. البته این در شرایطی نیز صادق است که مرد پیش از نزدیکی قصد طلاق و جدایی داشته باشد. تعیین میزان چنین مهری بر اساس وضع اقتصادی مرد انجام می‌شود.

مهر المثل

 اگر در زمان عقد مرد و زن بر سر مهریه و مقدار آن توافق نکرده باشند، شرایط برای مهر المثل فراهم می‌شود. برای مثال اگر مهریه یک ملک باشد، اما مشخصات آن به ملکی خاص اشاره نکند، در این شرایط می‌توان صحبت از مهر‌المثل به میان آورد. البته چنین مهریه‌ای زمانی به زن تعلق می‌گیرد که نزدیکی اتفاق افتاده باشد. تعیین میزان این مهریه نیز با توجه به شرایطی هم‌چون شرایط زن و مرد صورت می‌پذیرد.

آیا همه‌ی مهریه‌ها به یک شکل پرداخت می‌شوند؟ 

در بخش قبل دیدیم که مهریه انواع متنوعی دارد. یکی از نکاتی که در مشاوره حقوقی مهریه به آن پرداخته می‌شود، نوع مهریه و مسائل مربوط به آن است. اما از منظر دیگری نیز می‌توان مهریه را دسته‌بندی کرد. برای مثال می‌توان مهریه را بر اساس شکل پرداخت به موارد زیر تقسیم کرد:

مهریه عندالمطالبه

 این نوع مهریه را می‌توان به عنوان یک تعهد و بدهی قطعی که بر گردن مرد است تلقی کرد. عندالمطالبه به این معناست که هر گاه زن اراده کند می‌تواند تقاضای دریافت آن را داشته باشد. در صورت نیاز می‌توان با حضور در دادگاه خانواده و ارائه‌ی تقاضای دریافت مهریه اقدام کرد.

مهریه عندالاستطاعه

 چنین مهریه‌ای به توانایی مالی مرد وابسته است. در حقیقت دادگاه بر اساس وضعیت اقتصادی مرد مهریه و شکل پرداخت آن را تعیین می‌کند.

مهریه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ 

بحث مهم دیگری که باید به آن پرداخت، ویژگی‌های مهریه است. گاهی ممکن است افراد برای آگاهی از نکات مربوط به تعیین مهریه نیاز به مشاوره حقوقی مهریه داشته باشند. در این مشاوره مسائل مهم در زمینه‌ی تعیین مهریه و مقدار آن و ... مورد بررسی قرار می‌گیرند.

برای مثال یکی از مسائلی که باید در زمینه‌ی مهریه از آن آگاه باشید، ویژگی‌های مهریه است. در زیر این ویژگی‌ها را می‌خوانید.

  • ویژگی اول: مهریه باید از لحاظ جنس مشخص شود و مجهول نباشد.
  • ویژگی دوم: مهریه باید قابل ارزش‌گذاری و خرید و فروش باشد. 
  • ویژگی سوم: مهریه باید قابلیت مالکیت از سوی زوجه را داشته باشد.
  • ویژگی چهارم: مهریه باید قابل نقل و انتقال بوده و از اموال عمومی یا وقفی نباشد.

 

مشاوره حقوقی اجرای مهریه

دریافت مشاوره حقوقی مهریه یکی از اولین نیازهای زوج‌هایی‌ست که درگیر مسائل مربوط به مهریه هستند. ممکن است زنی برای گرفتن مهریه خود نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشد. هم‌چنین گاهی مردان برای آگاهی از نکات مربوط به پرداخت مهریه به مشاوره نیاز دارند.

در مشاوره حقوقی اجرای مهریه و مباحث مربوط به مهر، به مسائل متعددی از جمله جنبه‌های قانونی مهریه، چگونگی طرح شکایت و ... پرداخته می‌شود. گاهی تبصره‌ها و ماده‌هایی وجود دارد که آگاهی از آن‌ها می‌تواند مسیر رسیدن به نتیجه را برایتان کوتاه‌تر کند. در چنین شرایطی بسیار مهم است که به سراغ یک کارشناس مشاور حقوقی مهریه یا وکیل مهریه بروید.

دریافت مشاوره به شما کمک می‌کند تا مسائل و مشکلاتی که بر سر راه پرونده شما هستند را حل کنید. قوانین و نکات کلی زیادی درباره مهریه وجود دارند که در زیر برخی از آن‌ها را با شما در میان خواهیم گذاشت.

 

چگونه برای درخواست مهریه اقدام کنیم؟

یکی از دغدغه‌های مهم زنانی که به دنبال دریافت مهریه‌ی خود هستند، آگاهی از مسیری‌ست که باید طی کنند. عموماً مسائل قانونی و حقوقی باید از مجرایی درست پیگیری شده و به نتیجه برسند. برای دریافت مهریه نیز شما دو راه زیر پیش رویتان است.

راه اول: دادگاه خانواده و دریافت مهریه

ارائه‌ی دادخواست به دادگاه یکی از شیوه‌های مطالبه‌ی مهریه است. بسیار مهم است که با چگونگی طرح دعوای حقوقی آشنا باشید. تنظیم شکایت و ارائه‌ی دادخواست قوانین و شرایط خاصی دارد که باید حتماً به آن‌ها توجه کنید. در بسیاری از مواقع بهتر است که تنظیم دادخواست را به کمک یک کارشناس مشاور انجام دهید. برای این منظور می‌توانید از مشاوره حقوقی مهریه استفاده کنید.

از دیگر نکات مربوط به طرح دادخواست از طریق دادگاه برای دریافت مهریه، می‌توان به مدارک مورد نیاز اشاره کرد. در زمان ارائه‌ی دادخواست شما باید مدارکی هم‌چون عقدنامه و هم‌چنین کپی شناسنامه‌ی خود را ارائه کنید. هم‌چنین در این زمان بسیار مهم است که در صورت نیاز مشخصات اموال همسرتان را ارائه کنید تا چنان‌چه امکان آن وجود داشت، این اموال توقیف شوند.

هزینه ارائه‌ی دادخواست از طریق دادگاه معادل پنج و سه دهم درصد از میزان مهریه است. البته در شرایطی می‌توان بر اساس ماده 5 قانون حمایت از خانواده از پرداخت این مبلغ معاف شد. با ارائه‌ی دادخواست به دادگاه احتمال صدور حکم جلب نیز وجود دارد. 

راه دوم: اقدام از طریق ادارات اجرای ثبت

در این روش شما اقدام به معرفی اموال همسر خود می‌کنید. این اموال پس از این کار توقیف می‌شوند. هزینه‌ی اجرایی در ثبت، برابر با پنج درصد از دارایی مرد است. اما چطور می‌توانید از این طریق مهریه را مطالبه کنید؟

برای این منظور شما ابتدا باید به دفترخانه‌ای که ازدواج‌تان در آن ثبت شده است بروید و فرم مربوط به این موضوع را پر کنید. پس از پر کردن فرم مراحل پیگیری را می‌توانید طی کرده و در مدت زمان کم‌تری به هدف خود برسید. در صورتی که مرد اموال خاصی ندارد، اقدام از این طریق تصمیمی عاقلانه نیست.

 

مشاوره حقوقی در مورد مهریه

همان‌طور که در بالا دیدید نکات و مسائلی درباره‌ی مهریه وجود دارند که شاید همه‌ی ما از آن‌ها اطلاع نداشته باشیم. همین مسئله مشاوره حقوقی مهریه را بدل به یکی از نیازهای اساسی می‌کند. در مشاوره حقوقی در مورد مهریه شما می‌توانید شرایط خود را برای کارشناس شرح داده و بهترین راه‌حل و مسیر مطالبه مهریه را بیابید.

هم‌چنین اگر بناست که مهریه بپردازید، بهتر است آن‌را حتماً با مشورت یک مشاور یا وکیل خبره پیگیری کنید. برای دریافت مشاوره حقوقی مهریه می‌توانید به دفتر یک وکیل یا کارشناس حقوقی مراجعه کنید. اما از آن‌جایی که بسیاری از کاربران به دریافت مشاوره حقوقی آنلاین علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند، این امکان از سوی مجموعه‌های حقوقی فراهم شده است. 

 

مشاوره حقوقی اعسار از پرداخت مهریه

چنان‌چه در شرایطی قرار گرفته‌اید که باید مهریه پرداخت کنید، دریافت مشاوره حقوقی اعسار از پرداخت مهریه می‌تواند به شما کمک کند. مشاور در چنین شرایطی اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیارتان قرار می‌دهد. هم‌چنین کمک در ثبت دادخواست اعسار از دیگر خدمات مشاور کارشناس است.

اما اعسار دقیقاً چیست و چه معنایی دارد؟ این پرسش را در ادامه پاسخ می‌دهیم.

اعسار از مهریه به چه معناست؟ 

بحث اعسار زمانی پیش می‌آید که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد. در صورتی که در دادگاه احراز شود که مرد دارایی کافی را برای پرداخت مهریه ندارد، طبق نظر رئیس دادگاه، مهلت و شرایطی خاص برای پرداخت مهریه برای وی در نظر گرفته می‌شود.

با این وجود بسیار مهم است که شما پیش از حضور در دادگاه از تبصره‌ها و مباحث مربوط به اعسار آگاه باشید. بحث و بررسی پیرامون اعسار و شیوه‌ی ارائه‌ی دادخواست آن، یکی از خدمات مشاوره حقوقی مهریه است.

 

چه موقع به مشاوره حقوقی مهریه نیاز داریم؟

مسائل حقوقی همواره پیچیدگی‌های خاص خود را دارند. تا جایی که ممکن است گاهی احساس درماندگی کنید و حس کنید حقتان در حال ضایع شدن است. به همین دلیل کاملاً طبیعی‌ست که در این مسیر نیاز به راهنمایی و مشورت افراد متخصص داشته باشید.

اگر شما قصد مطالبه مهریه خود را دارید، به مشاوره حقوقی مهریه نیاز خواهید داشت. هم‌چنین چنان‌چه محکوم به پرداخت مهریه شده‌اید، یا مهریه از شما طلب شده است، بهتر است با یک کارشناس حقوقی آگاه مشورت کنید.

 

مشاور حقوقی مهریه چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

با درک لزوم دریافت مشاوره حقوقی مهریه، بدون شک با خود فکر می‌کنید یک مشاور حقوقی چه ویژگی‌هایی دارد؟ این موارد را در زیر بیان کرده‌ایم:

  • در دسترس و پاسخ‌گو باشد.
  • دانش کافی را در این زمینه داشته باشد.
  • هزینه‌ی منصفانه‌ای برای حق مشاوره تعیین کند.
  • به پرسش‌های شما پاسخ داده و در صورت نیاز به تنظیم سند به شما کمک کند.

 

چطور وکیل مهریه مجرب پیدا کنیم؟

یافتن وکیل و کارشناس خوب ممکن است کمی سخت به نظر برسد. اما موضوع آن‌قدرها هم پیچیده نیست. برای یافتن یک وکیل مهریه خوب یا یک کارشناس حقوقی، شما باید به دنبال یک موسسه یا مجموعه‌ی حقوقی مطرح و شناخته شده باشید. 

 

آیا داشتن وکیل تسخیری مهریه انتخاب مناسبی است؟

در برخی موارد هم‌چون عدم توانایی مالی متهم، دادگاه ممکن است برای وی وکیل تسخیری تعیین کند. وکیل تسخیری اغلب در پرونده‌های مربوط به مهریه تعیین نمی‌شود و مربوط به پرونده‌های کیفری‌ست. در چنین شرایطی بیشتر وکیل معاضدتی تعیین شده و در روند پرونده از مردم دفاع می‌کند.

هم‌چنین وکیل تسخیری برای مطالبه مهریه نیز تعیین نمی‌شود. اما از جهاتی دیگر نیز می‌توان وکیل انتخابی را بهتر از وکیل تسخیری دانست. چرا که شما می‌توانید با توجه به پیشینه‌ی وکیل و دانش و تخصص، او را انتخاب کرده و مطمئن باشید که به خوبی از شما دفاع خواهد کرد. 

 

هزینه وکیل مهریه تضمینی چقدر است؟

هزینه وکیل برای مهریه معمولاً به صورت توافقی تعیین می‌شود. با دریافت مشاوره حقوقی مهریه می‌توانید حدود قیمت وکالت مهریه را متوجه شوید. به طور معمول وکلا تعرفه خدمات خود را بر اساس میزان مهریه تعیین می‌کنند. به این معنا که حق‌الزحمه وکیل درصدی از مبلغ کل مهریه خواهد بود.

این میزان به مقدار مهریه وابسته است. برای مثال در رقم‌های کم ممکن است شش درصد بوده و در مبالغ بالا به چیزی حدود سه درصد برسد. البته این میزان به شرایط پرونده و میزان فعالیت مورد نیاز برای دفاع از موکل نیز وابسته است.

خدمات مرتبط