محاسبه مهریه به نرخ روز و به صورت آنلاین

تاریخ انتشار: 00/06/23 08:53:00 دسته: طلاق نویسنده: تیم سئو (0) (481)
محاسبه مهریه به نرخ روز و به صورت آنلاین

محاسبه مهریه به نرخ روز و به صورت آنلاین  یکی از مسائل مهم میان زن و شوهران تعیین نرخ مهریه و نحوه دریافت آن است. در این مطلب می‌خواهیم به یکی از نکات مهم در این زمینه یعنی محاسبه مهریه به نرخ روز و به صورت آنلاین بپردازیم. اگر تمایل دارید که از رقم دقیق و به روز شده مهریه خود آگاه شوید با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره تعدیل مهریه با شما درمیان بگذاریم. مشاوره حقوقی مهریه یکی از خدمات ایداد که به خواسته و سوالات شما در مورد مهریه پاسخ خواهد داد.

مهریه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهریه به مالی گفته می‌شود که پس از عقد رسمی میان زن و مرد، به زن تعلق می‌گیرد. مهریه برای عقد دائمی در نظر گرفته شده است. مهر انواع متفاوتی دارد و نوع پرداخت آن نیز متفاوت است. ویژگی مهم مهریه این است که باید میزان مشخصی داشته باشد و هم‌چنین بر مال معینی دلالت کند. این میزان در سند عقد ثبت می‌شود. مهریه با توافق دو خانواده تعیین می‌شود. برای سوالات عمومی‌تر خود می توانید از مشاوره حقوقی آنلاین ایداد استفاده کنید.

انواع مهریه کدامند؟

مهریه به دو نوع عندالمطالبه و تقسیم می‌شود. عندالمطالبه به این معناست که پس از عقد رسمی، در هر زمانی که زن تمایل داشته باشد می‌تواند مهریه خود را درخواست کند و مرد موظف به پرداخت آن است. اما عندالاستطاعه به این معناست که مهریه در صورتی به خانم پرداخت می‌شود که مرد توانایی مالی برای پرداخت آن را داشته باشد. مهریه می‌تواند پول، سکه طلا، زمین، خانه و هر چیز دیگری باشد و این به توافق میان زن و مرد بستگی دارد. اما حتماً باید جنس و میزان آن مشخص، واضح و قابل دریافت باشد. مهریه مالی است که عیناً قابل مطالبه است به این معنا که اگر در حین عقد، مهریه به صورت سکه تعیین شده است به صورت سکه قابل دریافت است؛ اگر به صورت ملک تعیین شده است به شکل ملک قابل مطالبه است و غیره. شما می توانید برای تنظیم شکایت آنلاین در هر زمینه ای از خدمات هوشمند سایت ایداد استفاده کنید.

محاسبه مهریه در سال 1400

اگر مهر به شکل واحد پولی رایج کشور تعیین شده باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه قیمتش در سال‌های مختلف با هم فرق می‌کند. بنابراین یکی از ویژگی‌های مهریه این است که فرقی نمی‌کند که میزان آن در چه سالی مشخص شده باشد؛ در حین پرداخت آن حتماً به نرخ روز محاسبه می‌شود. برای نمونه اگر خانم و آقایی در سال 1380 عقد کرده باشند و در سال 1400 درخواست مهریه انجام شده باشد باید برای پرداخت آن، محاسبه مهریه در سال 1400 صورت بگیرد. ممکن است بپرسید که چگونه مهریه به نرخ روز محاسبه می‌شود و محاسبه آن به چه عواملی بستگی دارد. در ادامه این موضوع مهم را بررسی می‌کنیم.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز

محاسبه مهریه به نرخ روز به شاخص‌های گوناگونی وابسته است. این شاخص‌ها هر ساله از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود که به آن «شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران» گفته می‌شود. اگر مهریه تعیین شده سکه طلا باشد پرداخت آن در هر زمانی بستگی به نرخ روز سکه دارد اما هنگامی که مهریه میزان مبلغ مشخصی تعیین شود حتماً باید تعدیل مهریه به نرخ روز صورت بگیرد. نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت زیر است. باید مبلغ مهریه را که در سند عقدنامه ثبت شده است در عدد شاخص اعلام شده از بانک مرکزی ضرب کرده و سپس بر عدد شاخص سال تعیین مهریه (سال عقد) تقسیم شود. عدد شاخصی که در آن ضرب می‌شود برای یک سال پیش از درخواست مطالبه‌ی مهریه است.

نمونه محاسبه مهریه به نرخ روز

برای نمونه از همان مثال گفته شده در بخش پیشین استفاده می‌کنیم. سال عقد 1380 و سال درخواست مهریه 1400 است و مهریه تعیین شده در سال 1380 نیز برابر با چهل میلیون تومان است. بنابراین باید شاخص سال 1399 (یک سال قبل از درخواست) در مبلغ مهریه ضرب شود و بر شاخص سال عقد تقسیم شود. محاسبات به شکل زیر خواهد بود. 1399 سال شاخص1380 سال شاخص×40000000=روز نرخ به مهریه میزان برای آگاهی از شاخص‌های اعلام شده می‌توانید از جدول شاخص‌هایی که بانک مرکزی آن را اعلام می‌کند کمک بگیرید یا از روش راحت‌تر استفاده کنید و از طریق سامانه‌های آنلاین مانند ایداد مهریه خود را به نرخ روز محاسبه کنید.

تعدیل مهریه به نرخ روز

تعدیل مهریه به نرخ روز در راستای حفظ حقوق زن انجام می‌شود. از آن‌جایی که سالیانه بر نرخ تورم افزوده می‌شود و ارزش پول متغیر است این امر از ضایع شدن مهریه جلوگیری می‌کند.  نکته مهم در رابطه با محاسبه مهریه این است که اگر خانمی پس از فوت همسرش مهریه خود را مطالبه کند در فرمول بالا به جای سال درخواست مهریه سال فوت همسر ملاک خواهد بود. اگر به محاسبه مهریه طبق نرخ روز علاقه‌مند هستید می‌توانید به صورت آنلاین نیز این کار را انجام دهید. یکی از خدماتی که سایت ایداد انجام آن را به صورت آنلاین امکان‌پذیر کرده است محاسبه آنلاین مهریه است. به این ترتیب برای محاسبه نرخ مهریه کافیست وارد سامانه ایداد شده و اطلاعات درخواست شده را وارد کنید تا میزان مهریه خود را محاسبه کنید.

انتهای پیام/