طلاق از طرف مرد به چه صورت انجام پذیر است؟

تاریخ انتشار: 00/06/17 20:59:04 دسته: طلاق نویسنده: تیم سئو (0) (517)
طلاق از طرف مرد به چه صورت انجام پذیر است؟

در حالت کلی طلاق به سه شیوه ممکن است؛ طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی. از آن‌جایی که مسئله طلاق در برخی موارد ممکن است پیچیده و گیج‌کننده باشد در این مطلب می‌خواهیم همه چیز درباره طلاق از سوی مرد را به صورت جداگانه بررسی کنیم. قوانین مربوط به طلاق از گذشته تاکنون تغییرات زیادی داشته است. اگر قصد دارید از همسر خود جدا شوید اما نمی‌دانید که باید چه مراحلی را برای این کار طی کنید با ما همراه باشید.

 

پاسخ سوالات حقوقی خود را بدون معطلی و از هر جایی که هستید، از مشاوران ایداد دریافت کنید: مشاوره حقوقی آنلاین

 

مراحل طلاق از طرف مرد

می‌توان گفت که مراحل طلاق از طرف مرد شامل پنج مرحله اساسی زیر می‌شود که در زیر آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

  • ثبت دادخواست طلاق

مراجعه به دفاتر الکترونیک قضایی محل سکونت، ارائه مدارک لازم و ثبت دادخواست طلاق از طرف مرد.

  • ارجاع به داوری

در این مرحله زن و مرد باید یکی از آشنایان خود را جهت داوری به دادگاه معرفی کنند. گفتنی است که این داور باید شرایط خاصی داشته باشد و از طرف دادگاه مورد قبول قرار بگیرد.

  • پرداخت حقوق مالی زن

اگر مرد بخواهد از همسرش جدا شود باید تمامی حقوق مالی زن را به او پرداخت کند.

  • دریافت گواهی عدم سازش

پس از آن‌که قاضی با زوجین گفت‌وگو کرد و به این نتیجه رسید که زن و شوهر قادر به ادامه زندگی مشترک با یکدیگر نیستند گواهی عدم سازش صادر می‌شود.

  • مراجعه به دفاتر ثبت طلاق

تنها با ارائه گواهی عدم سازش به دفاتر طلاق و حضور زوجین در دفترخانه است که خطبه طلاق جاری می‌شود.

مراحل درخواست طلاق

طبق قوانین اسلامی حق طلاق با مرد است به این ترتیب مرد بدون ارائه دلیل موجهی به دادگاه نیز می‌تواند از همسر خود جدا شود. اولین مرحله برای درخواست طلاق ارائه دادخواست طلاق به دادگاه است. دادگاه پس از دریافت درخواست در صورتی که طرفین رضایتی به ادامه زندگی مشترک نداشته باشند گواهی عدم امکان سازش را صادر می‌کند که مرد و زن سه ماه فرصت دارند که در دفاتر ثبت طلاق حضور پیدا کنند. در غیر این صورت، پس از طی شدن مهلت سه ماهه، گواهی عدم سازش باید دوباره صادر شود. به این معنا که باید دوباره دادخواست طلاق ثبت کنید.

 

تنظیم شکایت آنلاین ایداد به شما این امکان را می دهد تا هر نوع عریضه و شکواییه را به راحتی مکتوب کنید.

 

معایب طلاق از طرف مرد

طلاق گرفتن از همسر خواه از طرف مرد باشد یا زن، هر کدام شرایط خاص خود را داراست. برخی ممکن است این شرایط خاص را جزو معایب آن بدانند. برای نمونه هنگامی که مرد درخواست طلاق دارد باید تمامی مهریه‌ی همسرش را به صورت یک‌جا پرداخت کند. این موضوع ممکن است برای بعضی از افراد دشوار باشد. هم‌چنین از ویژگی‌های دیگر این نوع طلاق این است که مرد باید تا زمانی که همسرش به طور کامل از او جدا نشده است همه هزینه‌های او از جمله خوراک، پوشاک، مسکن، لوازم زندگی و ... را تأمین کند. در صورتی که زن رضایت نداشته باشد از همسرش جدا شود و علاقه‌ای به طلاق نیز نداشته باشد هم‌چنین در انجام وظایفش در زندگی مشترک کوتاهی نکرده باشد مرد باید تا میزان نصف دارایی‌های خود را (بسته به نظر دادگاه) به زن بدهد.

تفاوت طلاق از طرف مرد یا زن؟

ممکن است برای‌تان سوال شود که طلاق به درخواست مرد و طلاق از طرف زن چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها این است که مرد بدون این‌که هیچ دلیلی داشته باشد می‌تواند درخواست طلاق دهد اما زن باید بر طبق شروطی این کار را انجام دهد. در صورتی که این شروط برقرار نباشند زن قادر به طلاق گرفتن از همسر خود نخواهد بود. 

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

مرد در دوران عقد نیز می‌تواند درخواست طلاق دهد و تصمیم انجام این کار با مرد است اما تفاوت طلاق از طرف مرد در دوران عقد با دوران زندگی زناشویی این است که مرد تنها کافی است مهریه و نفقه را به زن پرداخت کند تا بتواند از او جدا شود. اما در هنگامی که زندگی مشترک شروع شده است مرد باید برای جدا شدن از همسر خود همه حق و حقوق مالی او را اعم از نفقه، مهریه، تنصیف دارایی و ... را به او پرداخت کند.

 

تنظیم دادخواست طلاق را می توانید به صورت اینترنتی در سایت ایداد انجام دهید.

 

طلاق از طرف مرد چقدر طول می کشد؟

این‌که مدت زمان طلاق هنگام ارائه درخواست طلاق از طرف مرد به چه میزان است به عوامل زیادی بستگی دارد. در درجه اول باید دید که آیا زن با طلاق موافق است یا خیر. اگر زن به حکم طلاق اعتراض کند و به این موضوع رضایت نداشته باشد مدت زمان طلاق مرد از زن بیشتر شده و پرونده روند آرام‌تری را طی خواهد کرد؛ حتی ممکن است تا یک سال نیز طول بکشد. هم‌چنین از دیگر عوامل موثر بر این موضوع می‌توان به منطقه محل سکونت اشاره داشت. در برخی از شهرها پس از ثبت درخواست طلاق، پرونده سریع‌تر پیش می‌رود و نوبت دادگاه زودتر خواهد بود.  اگر همه شرایط برای جدا شدن مهیا بود، تمامی مدارک آماده ارائه شدن بودند و نوبت دادگاه در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق بیفتد ممکن است پس از مدت سه یا چهار ماه طلاق به پایان برسد. 

طلاق از طرف مرد و مهریه

اولین چیزی که برای بیشتر افراد در حین طلاق سوال ایجاد می‌شود تکلیف مهریه است. در این مورد باید گفت که هنگامی که مرد درخواست طلاق می‌دهد باید تمامی مهریه را به همسرش پرداخت کند تا بتواند از او جدا شود. البته ممکن است قاضی پرونده با توجه به وضعیت پرونده روش خاصی برای پرداخت مهریه پیشنهاد دهد اما مهریه حتماً باید پرداخت شود مگر آن‌که زن مهریه خود را ببخشد.

بهترین راه طلاق از طرف مرد کدام است؟

بهترین راه طلاق از طرف مرد این است که پیش از هرگونه اقدام قانونی با مشاور حقوقی مجربی در این زمینه مشورت داشته باشد. مشورت با شخصی آگاه به مسائل حقوقی طلاق می‌تواند به شما کمک کند تا هم ضرر مالی کمتری را تجربه کنید هم پرونده را سریع‌تر به پایان برسانید.

 

مشاوران ما در ایداد بهترین مشاوره حقوقی طلاق را بدون نیاز به حضور فیزیکی در اختیارتان قرار می دهند.

 

نمونه دادخواست طلاق از طرف مرد

اگر قصد دارید دادخواست طلاق ارائه دهید بهتر است پیش از انجام این کار نمونه دادخواست طلاق از طرف مرد را مطالعه کنید تا بتوانید درخواست بهتری را به ثبت برسانید. از طرف دیگر می‌توانید از وکیل حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید چرا که وکیل طلاق، به اصطلاحات حقوقی آگاهی بیشتری دارد و با تجارب خود در پیشبرد پرونده به شما کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/