مشاوره حقوقی بیمه؛ امور بیمه ای خود را به وکیل با تجربه بسپارید

None

امروزه کمتر کسی است که از اهمیت داشتن بیمه آگاهی نداشته باشد. بیمه برای زندگی در جامعه امروز یک ضرورت غیرقابل انکار محسوب می‌شود. با استفاده از بیمه می‌توان در وضعیت‌های گوناگون از لحاظ مالی احساس آسودگی کرد. با این وجود باید هنگام عقد قرارداد از شرایط بیمه‌ای که در اختیارتان قرار می‌گیرد آگاه باشید تا در صورت لزوم بتوانید از حقوق خود دفاع کنید. اگر اطلاعات کافی در حوزه بیمه خود ندارید برای شروع می توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید.

بیمه چیست؟

بیمه قرارداد و پیمانی است که یک شرکت خاص (بیمه‌گر) با شخص (بیمه‌گزار) عقد می‌کند و طبق آن بیمه‌گزار متعهد می‌شود تا مبلغی را در مدت زمان‌های مشخص به شرکت پرداخت کند و در عوض بیمه‌گر هنگام رخدادهای غیرقابل پیش‌بینی خسارت‌های مالی وارد آمده به بیمه‌گزار را پرداخت کند. بیمه باعث امنیت مالی و جانی افراد می‌شود. از جمله بیمه‌های گوناگون می‌توان به بیمه عمر، بیمه مسافرتی، بیمه آتش سوزی، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح، بیمه درمانی، بیمه حوادث، بیمه بیکاری، انواع بیمه خودرو و بسیاری دیگر اشاره داشت. 

 

چه موقع به مشاوره حقوقی بیمه نیاز داریم؟ 

هنگامی که با یک شرکت بیمه قرارداد می‌بندید درواقع بیمه‌گر متعهد می‌شود که در ازای پولی که شما مستمراً به آن پرداخت می‌کنید هنگام اتفاقات مشخصی، خسارات وارد به شما را جبران کند. بنابراین بیمه در برابر حوادث غیرقابل پیشبینی از لحاظ مالی شما را حمایت می‌کند.

در بعضی مواقع شرایطی اتفاق می‌افتد که افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمینه امور بیمه‌ای خود نسبت به شرکتی که با آن قرارداد بسته‌اند حقوقشان از بین می‌رود. در این موارد دریافت مشاوره حقوقی بیمه بهترین راه حل است. به شرط آن‌که با افراد متخصص مشورت کنید. 

مشاوره حقوقی بیمه به این معناست که با توضیح شرایط خود برای شخص با تجربه و کارکشته‌ای از حقوق امور بیمه‌ای خود بیشتر آگاه شوید و در صورت لازم بتوانید حقوق خود را احقاق کنید. در بسیاری از مواقع، دریافت مشاوره حقوقی بیمه سبب می‌شود تا از ضررهای مالی زیاد خود جلوگیری کنید.

شاید تصور کنید که مشاوره حقوقی بیمه تنها به زمان‌هایی که دچار حادثه می‌شوید محدود می‌شود اما مشاوره حقوقی در مورد بیمه در اموراتی فراتر از این موضوع به شما کمک می‌کند. تصور کنید که به دنبال شرکت بیمه با بیشترین میزان رضایت بیمه‌گزاران و کمترین شکایات و بهترین خدمات می‌گردید. یا تصور کنید که شرکت مناسب را یافته‌اید و قصد عقد قرارداد را دارید. یا می‌خواهید قرارداد خود را با شرکت بیمه خود فسخ کنید. در تمامی این مراحل بهره‌گیری از خدمات مشاور حقوقی بیمه بسیار کمک کننده خواهد بود و راه‌های امن‌تر و درست‌تر را پیش روی شما خواهد گذاشت.

 

مشاور حقوقی بیمه چه کسی است؟

مشاور حقوقی بیمه شخصی است که نسبت به ضابطه‌ها و قانون‌های مربوط به حوزه بیمه آگاهی لازم را دارد و با به‌روز شدن این قوانین آن‌ها را دنبال کرده و می‌تواند مسئله‌ها را به راحتی تجزیه و تحلیل کند. این فرد با توانایی‌های حقوقی خود می‌تواند در حین عقد قراردادها، ارائه دادن راه‌حل برای بحران‌های مربوط به حوزه بیمه، احقاق حقوق بیمه‌گزار، شرایط بیمه در موضوعات گوناگون و ... به افراد کمک کند و مسیر درست را به آن‌ها نشان دهد. 

این شخص به ادبیات حقوقی و نحوه استدلال و مدارک لازم جهت ارائه به دادگاه آگاه است و طبق تخصص خود می‌تواند به کسانی که به دنبال راهنمایی یا درخواست وکیل هستند کمک کند و براساس تجارب خود تلاش می‌کند تا اسناد و مدارک لازم را جمع‌آوری کند و با فراز و فرودهای قانونی و نحوه پیشروی پرونده‌ها دانایی کامل دارد.

 

مشاور حقوقی بیمه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم بسیار مهم است که مشاور حقوقی با تجربه و کارکشته‌ای را انتخاب کنید. شاید برای‌تان این سوال مهم پیش بیاید که چطور متوجه شویم که مشاوری که انتخاب می‌کنیم از چنین ویژگی‌هایی برخودار است و می‌تواند برای کمک به شما بهترین انتخاب باشد. در ادامه با مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور حقوقی بیمه خوب آشنا می‌شویم.

  • مشاور حقوقی باید به تمام قوانین و ضوابط مربوط به حوزه حقوقی بیمه مورد نظر شما آگاه باشد.
  • قادر باشد در موقعیت‌های دشوار و حساس تصمیم درست گرفته و از حقوق شما دفاع کند.
  • بتواند مسائل مختلف را به راحتی تجزیه و تحلیل کند و جوانب متعدد مسئله‌ها را به شما و بیمه‌گر نشان دهد.
  • مشاور حقوقی بیمه در وهله اول باید صادق باشد و هم‌چنین در نگهداری اسناد مربوط به بیمه‌گزار تمام تلاش خود را به کار ببندد.
  • از تجربه‌های کافی در زمینه احقاق حقوق بیمه‌گزاران برخوردار باشد و سوابق درخشانی داشته باشد.

 

مزایای دریافت مشاوره حقوقی بیمه

گفتیم که در چه شرایطی نیاز به مشاوره حقوقی بیمه داریم. ممکن است فردی اظهار کند که بدون کمک مشاور هم می‌تواند پرونده بیمه خود را پیش ببرد و خسارت‌های وارده‌ی مالی را از بیمه دریافت کند. اما مزایای مشاوره حقوقی بیمه باعث می‌شود که به جای پیگیری شخصی از یک وکیل مجرب کمک بگیریم. مزایای این کار شامل موارد زیر می‌شود.

  • مشاور حقوقی بسیار بیشتر از مردم عادی به قوانین انواع بیمه‌ها آگاهی دارد و می‌تواند در موقعیت‌های مختلف راه‌های پیش رو را برای بیمه‌گزار تشریح کند.
  • در صورت دادگاهی شدن پرونده مشاور حقوقی قادر است با زبان حقوقی برای دادگاه استدلال کند و مدارک لازم را جهت احقاق حقوق بیمه‌گزار ارائه کند.
  • جمع‌آوری مدارک لازم و توانایی پاسخگویی به اظهارات طرف مقابل
  • مشاور حقوقی می‌تواند سرعت پیشبرد پرونده را بیشتر کند و خود پیگیر روند کار خواهد شد.
  • مشغله‌های مختلفی که در زندگی روزمره افراد وجود دارد ممکن است باعث کندی در پیگیری پرونده یا ناتوانی در پیگیری آن شود. در این مواقع استفاده از تجربه‌های وکیل مجرب بسیار راه‌گشا است.

 

پاسخ سوالات حقوقی بیمه ای خود را چطور پیدا کنم؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات خود در زمینه‌ی مشاوره حقوقی بیمه، راه‌های مختلفی پیش روی‌تان است. یکی از این راه‌ها جست‌وجو در سطح اینترنت و یافتن اطلاعاتی در این مورد است. البته به دلیل این‌که تمام افرادی که در فضای اینترنت می‌نویسند لزوماً متخصص نیستند، بهتر است دقت بیشتری در این زمینه داشته باشید.

توجه کنید که هیچ‌گاه از افرادی که صرفا ادعای تخصص یا تجربه می‌کنند در این زمینه کمک نخواهید. ممکن است کسی شرایطی نسبتاً مشابه شما را پشت سر گذاشته باشد. با این وجود این احتمال می‌رود که تفاوت‌هایی میان وضعیت شما و دیگران وجود داشته باشد. به همین دلیل دریافت راهنمایی از افراد غیرمتخصص می‌تواند شما را به بیراهه بکشاند.

خواندن متون حقوقی و تبصره‌ها و ماده‌های قانونی در زمینه‌ی بیمه نیز می‌تواند به شما کمک کند. با این حال گاهی پیچیدگی این متن‌ها ممکن است شما را به دردسر بیندازد.

مطرح مردن سوال خود با یک مشاوره حقوقی با تجربه در زمینه بیمه، راه حل دیگری است که از طریق سامانه های آنلاین ارتباط با متخصصین حقوقی می توانید متخصص مربوطه را پیدا کنید.