چک صیادی چیست و ثبت و استعلام آن چگونه است؟

تاریخ انتشار: 00/07/01 19:24:40 دسته: چک نویسنده: تیم سئو (0) (1189)
چک صیادی چیست و ثبت و استعلام آن چگونه است؟

چک بنفشی که این روزها جایگزین دسته‌چک‌های قدیمی شده است با هدف کمک به تبادل امن پول در میان مردم راه‌اندازی شده و چک صیادی نام دارد. حتما! برای شما نیز سوال پیش آمده که مزایای این چک چیست و چگونه معاملات را امن‌تر می‌کند؟ با ما همراه باشید تا همه چیز درباره چک صیاد و نحوه ثبت چک های صیادی و استعلام آن را با شما در میان بگذاریم. در نظر داشته باشید که سامانه ایداد خدمات مشاوره چک برگشتی را برای کاربران خود ارائه می‌دهد.

چک صیاد چیست؟

سامانه صیاد که مخفف عبارت سامانه صدور یکپارچه دسته چک است از سال 1396 راه‌اندازی شده است که هدف آن کاهش چک‌های برگشتی، جلوگیری از صدور چک از طرف مشتریان بدحساب و در کلام کلی افزایش اعتبار چک است. در اوایل سال 1400 برای دسته‌چک‌های قدیمی تمامی بانک‌ها چک جایگزینی به نام چک صیادی ارائه شد. این دسته‌چک با رنگ بنفش و شناسه شانزده رقمی خود به سادگی از چک‌های قدیمی قابل تشخیص است.  برای کارسازی چک صیاد حتماً باید آن را در سامانه صیاد ثبت کنید. در غیر این صورت چک قابل نقد کردن نخواهد بود. در ادامه روش ثبت چک های صیادی را توضیح می‌دهیم.

تفاوت‌های چک صیاد با چک‌های قدیمی در چیست؟

پاسخ به این پرسش علت راه‌اندازی چنین سامانه‌ای را مشخص می‌کند. قطعاً اصلی‌ترین تفاوت چک صیاد با دسته‌چک‌های قدیمی در اعتبار آن‌هاست. در گذشته هر کسی حتی با وجود سابقه چک برگشتی در عملکردهایش تنها با آشنایی با مسؤلین بانک یا از طریق راه‌های دیگر می‌توانست بدون وجود اعتبار در حساب با هر مبلغی و هر تعدادی چک صادر کند و به این ترتیب حق بسیاری از افراد برای دریافت پولشان ضایع می‌شد. اما در حال حاضر برای دریافت دسته‌چک حتماً باید حساب بانکی مشتری دست‌کم دو سال کارکرد داشته باشد و اعتبارسنجی نه از طریق خود بانک بلکه از طریق بانک مرکزی صورت می‌گیرد. اگر شخصی دارای سابقه چک برگشتی باشد باید برای دریافت دسته‌چک رفع سوءاثر کند. در ادامه مهم‌ترین مزایای چک صیاد را بیان می‌کنیم.

 

در سامانه ایداد شما می توانید به سادگی هر چه تمام تر، تنظیم شکایت آنلاین انجام دهید و هزینه کمتری هم برای شکواییه خود پرداخت کنید.

 

چک صیاد چه مزایایی دارد؟

از ویژگی‌های مثبت دسته‌چک‌های صیاد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • حذف نقش شعبه‌های بانکی و کارکنان آن‌ها در صدور دسته‌چک
 • یکسان بودن شکل ظاهری تمام چک‌های صیادی (به غیر از نشان بانک)
 • هر برگه چک در دسته‌چک‌های صیادی دارای کدی 16 رقمی‌ست که اطلاعات اعتبار صاحب حساب بانک را مشخص می‌کند
 • به دلیل برجسته بودن نشان‌های روی چک‌های صیاد و نوع کاغذ امکان جعل آن بسیار پایین است
 • امکان نقد کردن چک در هر بانکی بدون توجه به بانک صادرکننده چک وجود دارد
 • حذف چک سفید امضا و چک‌های صادر شده در وجه حامل برای جلوگیری از سرقت‌ها و سوءاستفاده‌ها
 • دارا بودن سقف مبلغ چک صیاد برای جلوگیری از صادر شدن چک در مبالغ بیشتر از توان مالی صاحب حساب

آموزش ثبت چک در سامانه صیاد

برای ثبت چک در سامانه صیاد تنها می‌توانید از طریق اپلیکیشن‌های معتبر پرداخت که از طرف بانک مرکزی تأیید شده هستند اقدام کنید. برخی از این اپلیکیشن‌ها شامل آپ، 724 و اینترنت بانک و همراه بانک گوشی است. البته قابل به ذکر است که باید از نسخه‌های به‌روزرسانی شده این برنامه‌ها استفاده کنید تا امکان ثبت چک صیاد وجود داشته باشد. کافی است پس از ورود به برنامه مورد نظر خود، در گزینه‌ها وارد بخش «سرویس چک صیادی» شوید. سپس گزینه ثبت چک صیاد را انتخاب کنید. پس از آن فیلدهای مورد نظر که شامل کد 16 رقمی چک، نام بانک صادرکننده، مبلغ، تاریخ سررسید و ... را وارد کنید. البته می‌توانید از قابلیت اسکن کد تصویری چک نیز استفاده کنید تا مشخصات چک به صورت خودکار پر شود. در مرحله بعدی نیاز به احراز هویت است که این مرحله با وارد کردن مشخصات حساب، شماره تلفن دارنده حساب و دریافت رمز پویا انجام می‌شود.  در مرحله آخر با تأیید هویت و اطلاعات وارد شده و البته در صورت صحیح بودن آن‌ها، صدور چک با موفقیت انجام می‌شود.  تنها در صورتی چک نقد خواهد شد که هویت گیرنده چک، تاریخ و مبلغ آن از طرف صادرکننده‌ی چک در سامانه صیاد ثبت شود. در غیر این صورت امکان نقد کردن چک وجود نخواهد داشت. 

سامانه ثبت چک صیاد در بانک های مختلف

با وجود این‌که ممکن است راه‌های گوناگونی برای ثبت چک صیاد در بانک های مختلف به شما پیشنهاد شود اما ساده‌ترین و امن‌ترین راه که برای تمامی بانک‌ها نیز مشترک است استفاده از اپلیکیشن‌های آپ، 724 یا همراه بانک‌هایی است که در گوشی‌تان نصب شده است و به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنید. 

 

تهدید، توهین و فحاشی جرم است؛ مشاوره حقوقی توهین سامانه ایداد به شما برای اقدام حقوقی در مورد آنها کمک خواهد کرد.

 

نحوه استعلام چک صیاد

یکی از مزایای بزرگ چک صیاد امکان استعلام چک از طریق سامانه صیاد است. برای این کار کافی است کد 16 رقمی روی چک را در سامانه صیاد وارد کنید تا از خوش‌حساب بودن صادر کننده چک مطمئن شوید.

 • ارسال کد 16 رقمی به سامانه 701701 در قالب پیامک (به شکل: کد ۱۶ رقمی صیادی*۱*۱)
 • استعلام از طریق سامانه بانک مرکزی (www.cbi.ir/)
 • استعلام از طریق اینترنت بانک
 • استعلام از طریق اپلیکیشن‌های معتبر

انتهای پیام/